Nawyki bogatych ? co możesz zmienić w swoim życiu, aby poczuć przypływ pieniędzy, cz. 2

Jeśli uważnie śledzisz Lekcje Warte Miliony, znasz już podstawowe nawyki bogaczy. Pora na 11 kolejnych zwyczajów ludzi sukcesu, które warto wprowadzić do swojego życia. Ich listę stworzył Amerykanin Tom Corley, autor popularnej książki ?Rich Habits. The Daily Success Habits of Wealthy Individuals?, który spędził pięć lat na badaniu różnic w codziennych aktywnościach bogatych i biednych Amerykanów, obserwując i wnikliwie przepytując 350 osób.

Bierz udział w spotkaniach networkingowych i wolontariacie

Nawiążesz wartościowe znajomości, które mogą poskutkować zwiększeniem liczby klientów lub partnerów biznesowych, albo pomóc Ci w znalezieniu lepszej pracy, kiedy zaczniesz wkładać trochę wysiłku w poprawienie życia swojej społeczności i na serio potraktujesz networking. Prawie trzy czwarte bogatych ludzi poświęca na udział w spotkaniach networkingowych i wolontariacie co najmniej 5 godzin miesięcznie. Pośród zmagających się z trudnościami finansowymi robi tak zaledwie jedna dziesiąta.
Jedną z dodatkowych korzyści wolontariatu jest towarzystwo, w jakim się obracasz. Bardzo często w zarządach i komitetach organizacji non-profit zasiadają ludzie sukcesu, od których wiele możesz się nauczyć. Takie relacje, nawiązane na gruncie prywatnym, często przenoszą się na zawodowy.

Wychodź poza schematy w pracy i biznesie

Ludzie, którym nie udaje się odnieść sukcesu, często maja syndrom ‚to nie należy do moich obowiązków’. W konsekwencji nigdy nie zyskują większej odpowiedzialności, a poziom ich zarobków wzrasta z roku na rok bardzo powoli – o ile w ogóle udaje im się utrzymać pracę. Z drugiej strony ludzie bogaci staja się bezcenni dla swoich współpracowników lub klientów poprzez pisanie artykułów powiązanych z branżą, przemawianiu na rozmaitych branżowych wydarzeniach czy nawiązywaniu nowych relacji biznesowych. Ludzie sukcesu wytrwale pracują, aby osiągnąć cele wspólne dla nich i ich pracowników lub firmy.

Nawyki bogatych - Daniel Kubach, Lekcje Warte Miliony

Stawiaj sobie cele zamiast wyrażać życzenia

Nie możesz kontrolować spełniania się życzeń, ale realizację celów masz pod kontrolą.

Każdego roku 70 procent bogatych osób stawia sobie przynajmniej jeden większy cel. Tak samo postępuje jedynie 3 procent tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem.

Unikaj zwlekania

Ludzie sukcesu świetnie zdają sobie sprawę, że prokrastynacja szkodzi jakości. W efekcie ciągłego odkładania na później poziom satysfakcji pracowników, klientów i kontrahentów, ponadto osłabiają się inne, niezwiązane z biznesem relacje. Oto pięć strategii, które pomogą Ci skończyć ze zwlekaniem:

  • Układaj codzienną listę rzeczy do zrobienia. To Twoje cele na ten konkretny dzień – postaraj się zrealizować przynajmniej 70 procent z nich.
  • Zaplanuj również ‚dzienną piątkę’ – aktywności, które reprezentują kluczowe sprawy, mające przybliżyć cię do realizacji większego, długoterminowego celu.
  • Ustal i ogłoś ostateczne terminy. Oczywiście nic złego się nie stanie, jeśli skończysz wcześniej.
  • Znajdź osoby, które będą dzielić z Tobą odpowiedzialność. To ludzie z Twojego zespołu, którego zadaniem jest osiągnięcie ważnego celu. Bądź z nimi w kontakcie, rozmawiajcie przynajmniej raz w tygodniu, aby wzajemnie się motywować i sprawdzać postępy poszczególnych członków zespołu.
  • Afirmuj słowa ‚Zrobię to teraz’. Powtarzaj je stanowczo tak długo, aż zabierzesz się do realizacji zadania lub projektu.

Mniej mów, więcej słuchajNawyki bogatych - Daniel Kubach, Lekcje Warte Miliony

Stosunek 5 do 1 wydaje się idealny – na każdą jedną minutę mówienia powinno przypadać pięć minut słuchania innych. Ludzie sukcesu doskonale opanowali sztukę komunikacji, ponieważ są naprawdę dobrymi słuchaczami. Rozumieją, że można się uczyć i rozwijać wyłącznie słuchając tego, co inni ludzie mają do powiedzenia. Im więcej dowiesz się o swoich partnerach, tym lepsza będzie Wasza relacja.

Unikaj toksycznych osób

Miarą naszego sukcesu są ludzie, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Spośród bogaczy, którzy odnieśli sukces, aż 86 procent przebywa głównie z innymi bogatymi ludźmi sukcesu. Ale 96 procent osób z problemami finansowymi styka się jedynie z podobnymi sobie biednymi osobami.

Jeśli więc chcesz zakończyć swoje finansowe problemy, musisz poddać ocenie każdą ze swoich znajomości i zdecydować, czy jest to ‚Bogata Relacja’ (z kimś, kto pomoże Ci się rozwijać), czy też ‚Biedna Relacja’ (z kimś, kto cię wstrzymuje). Zacznij spędzać więcej czasu z ludźmi, którzy Cię inspirują i zachęcają do wysiłku, a mniej z tymi, którzy wszystko widzą w czarnych barwach i zarażają swoim zniechęceniem. Dzięki ‚Bogatym Relacjom’ znajdziesz lepszą pracę, otworzysz nową firmę lub zauważysz otaczające Cię możliwości.

Nie poddawaj się

Ludzie, którzy odnieśli sukces, mają trzy wspólne cechy: zdolność koncentracji, samozaparcie i cierpliwość. Oni po prostu nie rezygnują z realizacji swoich celów. Tych, którzy borykają się z trudnościami, cechuje tak zwany słomiany zapał.

Ucisz wewnętrznego krytyka, który Cię powstrzymuje

Jeśli masz problemy z pieniędzmi, zapewne uwierzyłeś w popularne, choć nieprawdziwe stwierdzenia w rodzaju ‚Biedni ludzie nie mogą stać się bogaci’, ‚Bogaci to po prostu szczęściarze, a biedni mają pecha’, ‚Nie jestem wystarczająco inteligentny’, ‚Nic mi się nie udaje’, ‚Psuję wszystko, czego się dotknę’.
Każde z powyższych ograniczających Cię przekonań wpływa na Twoje postępowanie w negatywny sposób. Niemal cztery na pięć bogatych osób przypisuje swój sukces w życiu swoim przekonaniom. Zmień swoje negatywne przekonania na pozytywne afirmację, czytając dzieła najlepszych mówców motywacyjnych i specjalistów od rozwoju osobistego, takich jak Napoleon Hill, Dale Carnegie, Jim Rohn.

Znajdź mentora

Pośród bogatych 93 procent tych, którzy mieli mentora, właśnie jemu zawdzięcza swój sukces. Mentorzy regularnie i aktywnie uczestniczą w Twoim rozwoju, ucząc Cię, co robić, a czego nie. Znalezienie takiego nauczyciela jest jednym z najlepszych i najmniej bolesnych sposobów na osiągniecie bogactwa.

Jeśli znasz swoje cele, znajdź kogoś, kto już osiągnął podobne. Będziesz pozytywnie zaskoczony jak wiele osób z chęcią wyciągnie do Ciebie pomocną dłoń.

Usuń ze swojego słownika słowo ‚pech’

Zmagający się z problemami finansowymi mają sposób na tworzenie własnego pecha. To produkt uboczny ich nawyków. Nawyki Biedy, powtarzane dzień w dzień, są niczym płatki śniegu spadające na górę. Z czasem tworzą one nieuchronną lawinę – możliwą do uniknięcia chorobę, utratę pracy, nieudane małżeństwo, zerwane relacje biznesowe lub bankructwo.

Z kolei bogaci umieją stworzyć swój własny, wyjątkowy typ powodzenia. Ich pozytywne nawyki prowadzą do wydarzeń takich jak awans, premie, nowe biznesy i dobre zdrowie.

Znajdź swój główny cel

To ostatni z nawyków bogatych, ale być może najważniejszy. Ci ludzie, którzy podążają za swoim marzeniem lub głównym życiowym celem są zdecydowanie najbogatsi i najszczęśliwsi. Dlatego, że kochają to, czym się zajmują, poświęcanie pracy wielu godzin dziennie sprawia im radość i przybliża do głównego celu.

Jeśli nie zarabiasz wystarczająco dużo pieniędzy, prawdopodobnie nie lubisz swojej pracy. Jeśli zarabiasz godziwe pieniądze robiąc coś, co sprawia Ci przyjemność, znalazłeś swój główny cel.

Wierz lub nie, ale znalezienie celu jest proste. Oto cały proces:

  • Zrób listę wszystkich rzeczy, które kiedykolwiek Cię uszczęśliwiały.
  • Pokreśl te, które wymagają umiejętności i określ, jakie to umiejętności.
  • Uporządkuj 10 podkreślonych aktywności w porządku od najbardziej satysfakcjonujących. To, co daje ci najwięcej szczęścia, dostaje 10 punktów.
  • Teraz ustaw te dziesięć aktywności uwzględniając ich potencjał finansowy. Najbardziej opłacalna umiejętność jest warta 10 punktów.
  • Dodaj punkty z obu list. Rzecz, która ma ich najwięcej, jest Twoim potencjalnym głównym celem. Gotowe!

Jak widzisz różnice pomiędzy bogatymi i biednymi są proste – czasem intuicyjne – ale znaczące. Postaraj się wprowadzić w życie wszystkie 16 nawyków, a zobaczysz, jak zmieni się ono na lepsze.

Nawyki bogatych ? co możesz zmienić w swoim życiu, aby poczuć przypływ pieniędzy, cz. 2
Tagged on:                     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *