Motywacja – gdzie ją znaleźć?

Osiąganie celów to nie tylko kwestia dyscypliny. Równie ważna jest motywacja – to ona pozwala zrobić pierwszy krok. A nikt nie zmotywuje nas tak skutecznie, jak zrobimy to my sami. Jak tego dokonać? Jak utrzymać naszą koncentrację na wysokim poziomie, podtrzymywać naszą pasję, zapał i chęć do pracy? Przeczytaj kilka rad, które pomogą Ci pozostać zmotywowanym.

1. Potraktuj to poważnie

Podejmij decyzję, by przejść swoją drogę na szczyt. Do teraz pewnie o tym nie myślałeś, ale niech od tej chwili decyzja osiądzie głęboko w Twojej świadomości. Jeśli Twój umysł postanowi dojść na szczyt – Twoje ciało się dostosuje. Niesamowite, prawda?

Twoje życie jest jak cień rzucony wzgórze, aż do momentu podjęcia przez Ciebie decyzji ‚Zamierzam być najlepszy w tym co robię!’ Wtedy nagle stajesz w blasku słońca, a dotychczasowe życie odmienia się już na zawsze.

Jedyne co musisz zrobić, to potraktować je poważnie. Przestać się wygłupiać.

2. Stwórz listę zadań i harmonogram

Zawsze miej listę zadań do zrobienia na konkretny dzień. Pomoże Ci to w organizacji działań oraz wpłynie na efektywność Twojej pracy. Nie bój się, że uświadamiając sobie, co musisz osiągnąć danego dnia i układając harmonogram, popadasz w sztywną rutynę. Dzięki temu zawsze będziesz wiedział na czym stoisz, ale pamiętaj: elastyczność i improwizacja również się przydają!

3. Poznaj swoje ograniczenia

Co Cię ogranicza? Brak jakich umiejętności pozostawia Cię w tyle? Popytaj ludzi w swoim otoczeniu i dowiedz się, jakie umiejętności powinieneś udoskonalić. Musisz poznać czynniki, które sprawiają, że utknąłeś i stoisz w miejscu. Co jest przyczyną, która ogranicza Twój sukces?

4. Obracaj się wśród właściwych ludzi

Kim są ci właściwi ludzie? Zwycięzcami! Obracaj się wśród pozytywnych ludzi, którzy mają wyznaczone cele i plany, którzy wiedzą dokąd zmierza ich życie i mają wysokie aspiracje. Przebywaj z orłami. Bo jak mawiał amerykański mówca Zig Ziglar: ‚Nie możesz zadawać się z indykami, jeśli chcesz latać wśród orłów’.

Trzymaj się z dala od ludzi negatywnych i toksycznych, którzy przez cały czas narzekają. Kto ich potrzebuje?

5. Dbaj o siebie

Musisz wykazać się dbałością o swoje zdrowie, to znaczy dobrze się odżywiać i ćwiczyć. Każdy wie, że powinien jeść zdrową żywność, regularnie ćwiczyć i dużo odpoczywać, lecz nie wszyscy się do tego stosują. Jeśli zamierzasz ciężko pracować przez 5 dni w tygodniu, to pamiętaj, żeby codziennie odpowiedni się wyspać i dostarczyć organizmowi wartościowego pożywienia. Dzięki temu będziesz mógł funkcjonować na wysokich obrotach bez uczucia fizycznego wyczerpania.

6. Odetnij się od elektroniki

Telefon komórkowy, Internet, a co za tym idzie, wszelkie komunikatory i poczta e-mail są niezbędne w naszym życiu, ale jednocześnie pochłaniają mnóstwo czasu. Jeśli ustalisz sobie konkretny moment, w którym korzystasz z urządzeń elektrycznych, a poza nim wyciszysz dźwięki w telefonie, zauważysz, że jesteś lepiej zmotywowany na bieżących działaniach. Ogranicz czynniki, które destruktywnie wpływają na Twoją motywację.

Motywacja; gdzie ją znaleźć - Daniel Kubach, Lekcje Warte Miliony

7. Zobacz siebie jako zwycięzcę

Nieustannie wizualizuj w swojej wyobraźni siebie jako najlepszego w czymkolwiek, czego się podejmujesz. Pamiętaj, że wszystkie zmiany w Twoim życiu dokonują się za sprawą tych w Twojej głowie. Co prawda same myśli daleko Cię nie zaprowadzą, ale jeśli wykształcisz w sobie pozytywne przekonania i dodasz do tego mądre działanie, nic nie stanie na Twojej drodze do sukcesu – nawet porażka.

8. Wyrażaj się pozytywnie o samym sobie

Każdy z nas prowadzi wewnętrzne dialogi. Ważne, by je kontrolować i praktykować pozytywne rozmowy wewnętrzne. Jak? Powtarzaj sobie ‚Jestem najlepszy’, ‚Lubię siebie’, ‚Mogę to zrobić’, ‚Kocham swoją pracę’. Jeśli powtarzasz te zwroty, lecz im nie ufasz, to czy nie okłamujesz sam siebie? Nie! Kreujesz swoją nową rzeczywistość, ponieważ nieistotne skąd pochodzisz – ważne dokąd zmierzasz.

Określaj siebie tak, jak chciałbyś być postrzegany. Pamiętaj, że to gdzie jesteś w tej chwili może być czystym przypadkiem, ale to dokąd zmierzasz w przyszłości jest już zaawansowanym projektem.

9. Nie zwlekaj

Poruszaj się szybko. Rozwijając poczucie pilności będziesz w stanie odseparować się od czynników, które zazwyczaj odciągają Twoją uwagę od celu. Jeśli masz jakiś pomysł, nie zwlekaj, wprowadź go w życie! Nie zastanawiaj się zbyt długo, po prostu weź się do roboty.

Im szybciej się poruszasz, tym lepiej na tym wychodzisz. A im większe sukcesy osiągasz, tym bardziej lubisz siebie. Im bardziej lubisz siebie, tym wyżej pnie się Twoja samoocena. Tocząc koło dalej, im wyższą cechujesz się samoocena, tym lepiej dyscyplinujesz sam siebie. Dzięki temu stajesz się niepowstrzymany!

10. Nagradzaj się za wykonaną pracę

Jeśli skończysz swoją pracę i osiągniesz dany cel w terminie, nie wahaj się nagrodzić samego siebie. Rozerwij się, kup sobie coś o czym marzyłeś, wyjdź z przyjaciółmi. Dzień w SPA, dobra książka czy zwykły spacer po parku – każda mała rzecz, którą zrobisz dla siebie w ramach nagrody, będzie pozytywnym wzmocnieniem na przyszłość.

Myślisz sobie: ‚łatwo napisać, ciężko wykonać’? Motywacja to stan, nad którego osiągnięciem czasami rzeczywiście trzeba pracować. Ludzi zmotywowanych cechuje m.in.: pozytywne myślenie, wiara w siebie, optymizm, wytrwałość i przede wszystkim odporność na porażki. Czy to także Twoje cechy?

 

Motywacja – gdzie ją znaleźć?
Tagged on:             

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *